Yaşam

İçgüdü mü Yoksa Bunun Altında Bir Anlam Var mı: Köpekler Neden Yatmadan Önce Yataklarını Kaşırlar?

Köpeğinizin neden arka bahçenizde bir delik kazmak isteyebileceğini anlamak kolaydır. Ama onun aynı şeyi yatakta yapmaya çalışmasını izlemek çok daha kafa karıştırıcı. Tüylü dostlarımızın neden bu alışkanlığa sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Haydi bakalım neden…?

Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.

“Bu içerik marka işbirlikleri içerebilir.”

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/article/6…

Köpeğinizin hızla yatağı, kanepeyi veya halıyı çizdiğini görüyorsanız, bu onun mutlaka evinizden kaçmaya çalıştığı anlamına gelmez.

The Dodo Sitesinde yer alan bir makaleye göre bu alışkanlık muhtemelen köpeklerin ataları olan kurtlardan miras kalan bir hayatta kalma içgüdüsüdür.

Kurtlar da bir yeri üzerine yatmadan önce kazmayı severler ancak bu davranış doğal alanlarda daha olasıdır.

Vahşi doğada sıcaklık düzenlemesi oldukça değerlidir: Soğuk bir gecede, bir çukur kazmak kurtların sıcak kalmasına yardımcı olur ve dışarısı sıcak olduğunda, yüzeye kazmak ve serin bir delikte uyumak da kurtlar ve köpekler tarafından gerekçelendirilir.

Kurtlar sıcaklık açısından kendilerini rahat hissetseler bile uyuyacak bir yer kazmanın ek faydaları vardır. Sığ bir delik onlara huzur içinde uyuyabilmeleri için saklanabilecekleri bir yer sağlar.

Köpek yatakları toprak yerine kumaştan yapıldığında bu eylem pek faydalı değildir. Ancak bu, evcil hayvanların uykuya dalmaya hazırlanırken hayvani içgüdülerini tatmin etmelerini engellemez.

Köpeğinizin yatağını kazma alışkanlığının aslında daha iyi bir gece uykusuna yol açabilecek başka bir açıklaması daha var: rahatlık.

Bir köpek yatağını kaşıdığında, tıpkı sizin uyumadan önce yastıklarınızı kabartmanız gibi, daha rahat bir yer hazırlamaya çalışıyor olabilir.

Bu davranış köpeğinize zararlı hale gelmediği sürece, bu kazma eylemini yaparken içinde bulunduğu ruh hali konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Maalesef köpeğinizin yatağı için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu nedenle uyku öncesi saldırılara dayanabilecek bir yatağa yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Farklı köpek yatağı seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarda buluşalım…??

merkezefendi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu