Haber

Çin, Filipinler’in savaş gemisine tazyikli su sıktı! tehdidin açıklaması

China Coastal Security, 6 Ağustos’ta Second Thomas Coal’a yanaşan Filipinler ikmal gemisinde basınçlı su kullanımına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, karaya oturan savaş gemisinin bölgede kaçak olarak bulunduğu belirtilerek, geri çekilerek resifin yenilenmesi talep edildi.

Çin Kıyı Güvenliği hareketinin, ” yasal, profesyonel ve ölçülü bir önlemOlduğu iddia edilen açıklamada, ” Tekrarlanan uyarılar etkili olmadığı için, doğrudan engelden kaynaklanan çarpışma riskini önlemek için uyarı olarak tazyikli su kullanıldı.” ifadesi kullanıldı.

Filipinliler” Ayungin“Çinli” Rinai “Filipin donanmasına ait savaş gemisi askerleri, adını verdiği Filipinler’in kontrolünde bulunan resifte konuşlandırılmış durumda. Filipin gemileri, gemiye ikmal yapmak için periyodik olarak bölgeyi ziyaret ediyor.

Çin Sahil Güvenliği, resiflere yaklaşan bir Filipin gemisine en son basınçlı suyla yanıt verdiğinde Kasım 2021’deydi.

Filipinler Dışişleri Bakanlığı, dün yaşanan olayın ardından Çin’in Manila Büyükelçisi Hulang Chileen’i arayarak sözlü uyarıda bulundu.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. bahisle ilgili yaptığı açıklamada, ” Bu tür meydan okumalara karşı egemenliğimizi ve toprak haklarımızı savunmaya devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Çin tarafı daha önce bölgenin yakınında, kontrolü altındaki Mischief Resifi’nde bir askeri üs inşa etmişti.

GÜNEY ÇİN DENİZİ UYUŞMAZLIĞI

Güney Çin Denizi, kıyıdaş devletlerin İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlıklarını kazanmasından bu yana egemenlik anlaşmazlıklarının bir parçası olmuştur.

Çin, ilk kez 1947’de yayınladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei, Malezya gibi kıyı komşuları da bölgede hak iddia ediyor.

ABD ve bölge ülkeleri, Çin’in bölgedeki tartışmalı adalara askeri üsler inşa etmesine ve sivil gemi filoları bulundurmasına uzun süre karşı çıkıyor.

haber-basmakci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu